9245 M ochrana osôb a majetku
Školský vzdelávací program 9245 M ochrana osôb a majetku
Názov a adresa škôl
Spojená škola Ivanka pri Dunaji, organizačná zložka Stredná odborná škola J.A.Gagarina, Svätoplukova 38, 900 27 Bernolákovo
Názov ŠkVP
Ochrana osôb a majetku
Kód a názov ŠVP
92 bezpečnostné služby
Kód a názov študijného odboru
9245 M ochrana osôb a majetku
Stupeň vzdelania
úplné stredné odborné vzdelanie – ISCED 3A
Dĺžka štúdia
4 roky
Forma štúdia
denná
Profil absolventa študijného odboru 9245 M ochrana osôb a majetku
Absolvent študijného odboru 9245 M ochrana osôb a majetku je stredoškolsky vzdelaný pracovník so všeobecným, odborným vzdelaním a praktickými zručnosťami pripravený pre samostatnú prácu v bezpečnostných zložkách,
Ovláda problematiku inštitucionálnych bezpečnostných štruktúr v hospodárskych a podnikateľských organizáciách a v nich využívaných systémoch na ochranu osôb a majetku. Má základné znalosti z oblasti princípov činnosti technických prostriedkov,
Absolvent je pripravený na samostatný a kvalifikovaný výkon činností. Je dostatočne adaptabilný, logicky mysliaci. Používa moderné metódy a formy práce. Cieľavedome koná v súlade s právnymi normami spoločnosti. Ovláda dôležité manuálne zručnosti odborného charakteru,
Absolventi sa uplatnia v bezpečnostných zboroch – obecná polícia, štátna polícia, železničná polícia, ďalej vo verejnej správe, v bezpečnostných agentúrach, v colnej správe, v hasičskom a záchranárskom zbore.
Získava vedomosti absolvovaním všeobecnovzdelávacích predmetov, odborných predmetov z oblasti ekonomiky, práva, psychológie, kynológie, kriminalistiky, bezpečnostného práva, teórie ochrany osôb a majetku, náuky o zbraniach, v rámci praktickej prípravy využitie poznatkov bezpečnostnej techniky a hlavne špeciálnej telesnej výchovy.
Po ukončení štúdia získava absolvent maturitné vysvedčenie. Môže pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Svoju kvalifikáciu môže zvyšovať rôznymi vzdelávacími cestami na úrovni ISCED4.
Rámcový učebný plán
29
Spojená škola Ivanka pri Dunaji, organizačná zložka Stredná odborná škola J.A.Gagarina, Svätoplukova 38, 900 27 Bernolákovo
Názov ŠkVP
Ochrana osôb a majetku
Kód a názov ŠVP
92 bezpečnostné služby
Kód a názov študijného odboru
9245 M ochrana osôb a majetku
Stupeň vzdelania
úplné stredné odborné vzdelanie – ISCED 3A
Dĺžka štúdia
4 roky
Forma štúdia
denná
Druh škôl
štátna
Vyučovací jazyk
slovenský jazyk
Kategórie a názvy vyučovacích predmetov
Počet týždenných vyučovacích hodín v ročníku
1.
2.
3.
4.
Spolu
Všeobecné vzdelávanie
23
16
14
13
66
Jazyk a komunikácia
9
9
9
9
36
slovenský jazyk a literatúra e)
3
3
3
3
12
anglický jazyk c)
3
3
3
3
12
nemecký jazyk c)
3
3
3
3
12
Človek a hodnoty
1
1
-
-
2
etická výchova/náboženská výchova g)
1
1
-
-
2
Človek a spoločnosť h)
3
1
1
-
5
dejepis
2
-
-
-
2
občianska náuka
1
1
1
-
3
Človek a príroda i)
4
1
-
-
5
fyzika
-
1
-
-
1
chémia
1
-
-
-
1
biológia
1
-
-
-
1
geografia
2
-
-
-
2
Matematika a práca s informáciami
4
2
2
2
10
matematika l)
2
2
2
2
8
informatika c)
2
-
-
-
2
Zdravie a pohyb
2
2
2
2
8
telesná a športová výchova k) c)
2
2
2
2
8
Odborné vzdelávanie
11
18
20
21
70
Teoretické vzdelávanie m)
2
4
11
12
29
ekonomika a podnikanie
2
2
2
2
8
psychológia a sociálna komunikácia
-
-
1
-
1
bezpečnostné právo
-
-
2
3
5
kriminalistika c)
-
1
2
2
5
ochrana osôb a majetku
-
-
2
3
5
kriminológia c)
-
-
-
2
2
kynológia o)
-
1
-
-
1
motorové vozidlá o)
-
-
2
-
2
Praktická príprava n)
9
12
7
7
35
administratíva a korešpondencia c)
-
2
-
-
2
sociálno-psychologický výcvik c)
2
2
-
-
4
špeciálna bezpečnostná príprava c)
2
3
2
2
9
špeciálna telesná príprava c)
3
3
3
3
12
poradová príprava
1
1
1
1
4
praktická príprava f)
1
1
1
1
4
Voliteľné predmety
-
2
2
2
6
aplikovaná informatika o) c)
-
2
1
-
3
konverzácia z CUJ o) c)
-
-
1
2
3
Spolu
34
34
34
34
136
Účelové kurzy
Telovýchovno-výcvikový kurz - LSVVK h)
5 – 7 dní
-
-
-
1
Kurz na ochranu života a zdravia p)
-
-
3
-
1
Účelové cvičenia p)
Prehľad využitia týždňov
Činnosť
1. ročník
2. ročník
3. ročník
4. ročník
Vyučovanie podľa rozpisu
33
33
33
30
Maturitná skúška
-
-
-
2
Časová rezerva (účelové kurzy, opakovanie učiva, exkurzie, výchovno-vzdelávacie akcie a iné) n)
7
7
7
5
Spolu týždňov
40
40
40
37
Poznámky k rámcovému učebnému plánu:
a) Rámcový učebný plán vymedzuje proporcie medzi všeobecným a odborným vzdelávaním (teoretickým a praktickým) a ich záväzný minimálny rozsah. Tento plán je východiskom pre spracovanie konkrétnych učebných plánov školských vzdelávacích programov, v ktorých budú vzdelávacie oblasti rozpracované do učebných osnov vyučovacích predmetov alebo modulov. Počty vyučovacích hodín pre jednotlivé vzdelávacie oblasti predstavujú nevyhnutné minimum. V školských vzdelávacích programoch sa môžu rozšíriť podľa potrieb odborov a zámerov školy z kapacity disponibilných hodín.
b) Počet týždenných vyučovacích hodín v školských vzdelávacích programoch je minimálne 33 hodín a maximálne 35 hodín, za celé štúdium minimálne 132 hodín, maximálne 140 hodín. Výučba v študijných odboroch sa realizuje v 1., 2. a 3. ročníku v rozsahu 33 týždňov, v 4. ročníku v rozsahu 30 týždňov (do celkového počtu hodín za štúdium sa počíta priemer 32 týždňov, spresnenie počtu hodín za štúdium bude predmetom školských učebných plánov). Časová rezerva sa využije na opakovanie a doplnenie učiva, na kurz na ochranu života a zdravia a kurzy pohybových aktivít v prírode ap. a v poslednom ročníku na absolvovanie maturitnej skúšky.
c) Trieda sa môže deliť na skupiny podľa potrieb odboru štúdia a podmienok školy.
d) Riaditeľ školy po prerokovaní s pedagogickou radou na návrh predmetových komisií rozhodne, ktoré predmety v rámci teoretického vzdelávania a praktickej prípravy možno spájať do viachodinových celkov.
e) Výučba slovenského jazyka a literatúry sa v študijných odboroch realizuje s dotáciou minimálne 3 hodiny týždenne v každom ročníku
f) praktická príprava sa vyučuje v blokoch počas školského roku,
g) Súčasťou vzdelávacej oblasti „Človek a hodnoty“ sú predmety náboženská výchova v alternatíve s etickou výchovou. Predmety etická výchova/náboženská výchova sa vyučujú podľa záujmu žiakov v skupinách najviac 20 žiakov.
h) Súčasťou vzdelávacej oblasti „Človek a spoločnosť“je predmet dejepis a občianska náuka.
i) Súčasťou vzdelávacej oblasti „Človek a príroda“sú predmety fyzika, chémia, biológia, geografia, ktoré sa vyučujú podľa ich účelu v danom odbore.
j) Súčasťou vzdelávacej oblasti Matematika a práca s informáciami sú predmety matematika a informatika, ktoré sa vyučujú podľa ich účelu v danom odbore štúdia. Výučba matematiky sa realizuje s dotáciou minimálne 1,5 hodiny týždenne v každom ročníku. Predmet informatika sa vyučuje povinne ak škola nemá zavedený odborný predmet aplikovaná informatika.
k) Súčasťou vzdelávacej oblasti „Zdravie a pohyb“je predmet telesná a športová výchova. Predmet telesná a športová výchova možno vyučovať aj v popoludňajších hodinách a spájať do maximálne dvojhodinových celkov.
l) Hodnotenie a klasifikácia vyučovacích predmetov sa riadi všeobecne záväznými právnymi predpismi
m) Zameranie teoretického vyučovania v odbornom vzdelávaní korešponduje s požiadavkou na profesijnú prípravu. Do ŠkVP sú zaradené tieto predmety: ekonomika a podnikanie, administratíva a korešpondencia, psychológia a sociálna komunikácia, bezpečnostné právo, ochrana osôb a majetku, kriminalistika, kynológia, motorové vozidlá.
n) Praktická príprava sa realizuje podľa všeobecne záväzných právnych predpisov, je zameraná na profesijnú prípravu. Do výučby sú zaradené tieto predmety: špeciálna bezpečnostná príprava, sociálno-psychologický výcvik, poradová príprava a špeciálna telesná výchova. Výučba týchto predmetov je zabezpečená v súlade s kvalifikačnými predpokladmi. Pre kvalitnú realizáciu vzdelávania sú vytvorené podmienky pre osvojovanie požadovaných praktických zručností a činností formou praktických cvičení (v odborných učebniach a pod.) a odbornej praxe. Na praktických cvičeniach a odbornej praxi sa môžu žiaci deliť do skupín, najmä s ohľadom na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a na hygienické požiadavky podľa všeobecne záväzných právnych predpisov. Počet žiakov na jedného učiteľa sa riadi platnou legislatívou. Súčasťou predmetu odborná prax je prax organizovaná súvisle, ktorú žiaci absolvujú počas štúdia v 3. ročníku štúdia v rozsahu 15 pracovných dní 6 hodín denne. Odborná prax je realizovaná formou praktických činností alebo projektorých dní v reálnych alebo simulovaných pracovných podmienkach. Ide o nácvik konkrétnych činností, ktoré vyplývajú z vyučovania odborných predmetov. Žiaci si pri nich upevňujú svoje praktické zručnosti.
o) Disponibilné hodiny sú prostriedkom na modifikáciu učebného plánu v školskom vzdelávacom programe a súčasne na vnútornú a vonkajšiu diferenciáciu štúdia na strednej škole. O ich využití rozhoduje vedenie školy na základe vlastnej koncepcie výchovy a vzdelávania podľa návrhu predmetových komisií a po prerokovaní v pedagogickej rade. Možno ich využiť na posilnenie hodinovej dotácie základného učiva (povinných predmetov) alebo na zaradenie ďalšieho rozširujúceho učiva (voliteľných predmetov) v učebnom pláne. Disponibilné hodiny sú spoločné pre všeobecné a odborné vzdelávanie.
p) Súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov je kurz na ochranu života a zdravia a kurz pohybových aktivít v prírode, ktoré sú uvedené v učebnom pláne školského vzdelávacieho programu. Kurz na ochranu života a zdravia má samostatné tematické celky s týmto obsahom: riešenie mimoriadnych udalostí – civilná ochrana, zdravotná príprava, pobyt a pohyb v prírode, záujmové technické činnosti a športy. Organizuje sa v treťom ročníku štúdia a trvá tri dni po šesť hodín, resp. 5 dní pri realizácii internátnou formou. Účelové cvičenia sú súčasťou prierezovej témy Ochrana života a zdravia. Uskutočňujú sa v 1. a 2. ročníku vo vyučovacom čase v rozsahu 6 hodín v každom polroku školského roka raz. Kurz pohybových aktivít v prírode sa koná v rozsahu piatich vyučovacích dní, najmenej však v rozsahu 15 vyučovacích hodín. Organizuje sa 1. ročníku štúdia (so zameraním na zimné športy).