3765 M technika a prevádzka dopravy
Školský vzdelávací program 3765 M technika a prevádzka dopravy
Názov a adresa škôl
Spojená škola Ivanka pri Dunaji, organizačná zložka Stredná odborná škola J.A.Gagarina, Svätoplukova 38, 900 27 Bernolákovo
Názov školského vzdelávacieho programu
Medzinárodná cestná doprava
Kód a názov ŠVP
37 Doprava, pošty a telekomunikácie
Kód a názov študijného odboru
3765 M technika a prevádzka dopravy
Stupeň vzdelania
úplné stredné odborné vzdelanie – ISCED 3A
Dĺžka štúdia
4 roky
Forma štúdia
denná
Profil absolventa študijného odboru 3765 M technika a prevádzka dopravy
Absolvent štvorročného študijného odboru 3765 M technika a prevádzka dopravy je kvalifikovaný pracovník so širokým profilom, ktorý je po nástupnej praxi a zodpovedajúcej dobe zapracovania pripravený pre výkon podnikateľských, technicko-hospodárskych a technických funkcií, prípadne vysoko kvalifikovaných robotníckych povolaní v oblasti dopravy. Odbornou praxou a ďalším vzdelávaním si dokáže rozšíriť alebo prehĺbiť kvalifikáciu.Absolvent študijného odboru prevádzka 3765 M technika a prevádzka dopravy si v závislosti od regionálnych podmienok a trhu práce, môže nájsť uplatnenie hlavne vo vnútroštátnej a medzinárodnej cestnej nákladnej a osobnej doprave, v doprave pre vlastnú potrebu, v zasielateľských a logistických organizáciách, v kombinovanej doprave, dopravných službách, autoopravárenstve, STK, obchodnej sieti, dopravnej polícii, poisťovníctve, v organizáciách zaoberajúcich sa kontrolnou, riadiacou a rôznou komerčnou činnosťou v cestnej doprave, a to ako autodopravca, zasielateľ, dispečer, vedúci dopravy, referent dopravy, vysokokvalifikovaný vodič vnútroštátnej a medzinárodnej dopravy, pracovník pre vzdelávanie a školenie vodičov, technik STK, predajca cestných vozidiel a náhradných dielov, autodiagnostik, poisťovací agent a likvidátor škôd, prevádzkovateľ autoservisu, taxislužby, autopožičovne, technológ, normovač v autodoprave, technický kontrolór, vedúci skladu atď.
Po úspešnom zapracovaní je pripravený na výkon funkcií technika v prevádzke a údržbe, diagnostike motorových vozidiel, v projekcii, v dispečerskej službe, v konštrukčných kanceláriách, v dielňach na opravu vozidiel. Po skončení štúdia môže pokračovať v ďalšom štúdiu na vysokej škole.
Hlavným cieľom študijného odboru 3765 M technika a prevádzka dopravy je dosiahnuť vysokú flexibilitu uplatnenia absolventa na domácom aj zahraničnom trhu práce. Zároveň sa absolvent v primeranom rozsahu pripravuje tak, aby po zapracovaní mohol získať certifikáty medzinárodnej úrovne. Absolvent študijného odboru je zároveň pripravovaný pre vysokoškolské štúdium príbuzných odborov na ekonomických, strojárskych a dopravných vysokých školách a univerzitách.
Rámcový učebný plán
29
Spojená škola Ivanka pri Dunaji, organizačná zložka Stredná odborná škola J.A.Gagarina, Svätoplukova 38, 900 27 Bernolákovo
Názov ŠkVP
Medzinárodná cestná doprava
Kód a názov ŠVP
37 Doprava, pošty a telekomunikácie
Kód a názov študijného odboru
3765 M technika a prevádzka dopravy
Stupeň vzdelania
úplné stredné odborné vzdelanie – ISCED 3A
Dĺžka štúdia
4 roky
Forma štúdia
denná
Druh škôl
štátna
Vyučovací jazyk
slovenský jazyk
Kategórie a názvy vyučovacích predmetov
Počet týždenných vyučovacích hodín v ročníku
1.
2.
3.
4.
Spolu
Všeobecnovzdelávacie predmety
20
15
12
10
57
Jazyk a komunikácia
7
7
7
7
28
slovenský jazyk a literatúra a)d)
3
3
3
3
12
anglický jazyk a) e) c)
4(4)
4(4)
4(4)
4(4)
16(16)
nemecký jazyk a) (jeden z jazykov) e) c)
-
-
-
-
-
Človek a hodnoty
1
1
-
-
2
etická výchova/náboženská výchova a), f)
1
1
-
-
2
Človek a spoločnosť
3
2
1
-
6
dejepis g)
2
1
-
-
3
občianska náuka g)
1
1
1
-
3
Človek a príroda
3
1
-
-
4
fyzika
2
1
-
-
3
biológia
1
-
-
-
1
Matematika a práca s informáciami
4
2
2
1
11
matematika a)
2
2
2
1
7
informatika a) c)
2(2)
-
-
-
2(2)
Zdravie a pohyb
2
2
2
2
8
telesná a športová výchova a), c)
2(2)
2(2)
2(2)
2(2)
8(8)
Odborné vzdelávanie
13
18
22
24
77
Teoretické vzdelávanie
8
12
13
13
46
dopravná geografia
2
-
-
-
2
mechanika
2
2
-
-
4
elektrotechnika cestných vozidiel
2
2
-
-
4
strojárska technológia
2
2
-
-
4
časti strojov c)
-
2(2)
2(2)
-
4(4)
autoelektronika
-
-
2
-
2
právna náuka
-
-
1
-
1
cestná doprava
-
1
2
-
3
cestné vozidlá
-
-
4
6
10
ekonomika a účtovníctvo c)
-
-
2
3
5
prevádzka nákladných vozidiel
-
-
-
2
2
doprava a manipulácia
-
3
-
-
3
zasielateľstvo
-
-
-
2
2
Praktická príprava
5
6
9
11
31
aplikovaná informatika c)
-
2(2)
2(2)
2(2)
6(6)
meranie a diagnostika c)
-
-
2(2)
2(2)
4(4)
odborné kreslenie c)
2(2)
1(1)
-
-
3(3)
praktické cvičenia c) k)
3(3)
3(3)
3(3)
3(3)
12(12)
technika jazdy
-
-
2
2
4
konverzácia v cudzom jazyku c)
-
-
-
2(2)
2(2)
Spolu
33
33
34
34
134
Účelové kurzy
ÚC č.1,2
ÚC č.3,4
týždeň
ochrana života a zdravia n)
-
-
3 dni
-
1
Telovýchovno-snowbord.-výcvikový kurz - LSVVK n)
5 – 7 dní
-
-
-
1
Prehľad využitia týždňov
Činnosť
1. ročník
2. ročník
3. ročník
4. ročník
Vyučovanie podľa rozpisu
33
33
33
30
Maturitná skúška
-
-
-
2
Časová rezerva(účelové kurzy, opakovanie učiva, exkurzie, výchovno-vzdelávacie akcie a i.)
7
7
7
5
Spolu týždňov
40
40
40
37
Poznámky k učebnému plánu:
- Rámcový učebný plán vymedzuje proporcie medzi všeobecným a odborným vzdelávaním (teoretickým a praktickým) a ich záväzný minimálny rozsah. Tento plán je východiskom pre spracovanie konkrétnych učebných plánov školských vzdelávacích programov, v ktorých budú vzdelávacie oblasti rozpracované do učebných osnov vyučovacích predmetov alebo modulov. Počty vyučovacích hodín pre jednotlivé vzdelávacie oblasti predstavujú nevyhnutné minimum. V školských vzdelávacích programoch sa môžu rozšíriť podľa potrieb odborov a zámerov školy z kapacity disponibilných hodín.
- Počet týždenných vyučovacích hodín v školských vzdelávacích programoch je minimálne 33 hodín a maximálne 35 hodín, za celé štúdium minimálne 132 hodín, maximálne 140 hodín. Školský rok trvá 40 týždňov, výučba v študijných odboroch sa realizuje v 1., 2. a 3. ročníku v rozsahu 33 týždňov, vo 4. ročníku v rozsahu 30 týždňov (do celkového počtu hodín za štúdium sa počíta priemer 32 týždňov, spresnenie počtu hodín za štúdium bude predmetom školských učebných plánov). Časová rezerva sa využije na opakovanie a doplnenie učiva, na športovo-vzdelávacie kurzy, na tvorbu projektov, exkurzie, atď. a v poslednom ročníku na prípravu a absolvovanie maturitnej skúšky.
- Trieda sa môže deliť na skupiny podľa platnej legislatívy.
- Výučba slovenského jazyka a literatúry sa v študijných odboroch realizuje s dotáciou minimálne 3 hodiny týždenne v každom ročníku.
- Vyučuje sa jeden z jazykov: jazyk anglický, nemecký, francúzsky, ruský, španielsky, taliansky. Podľa potreby a podmienok školy aj ďalšie cudzie jazyky. Výučba prvého cudzieho jazyka sa v študijných odboroch realizuje minimálne v rozsahu 3 týždenných vyučovacích hodín v ročníku. Druhý cudzí jazyk sa môže vyučovať ako voliteľný predmet z časovej dotácie disponibilných hodín minimálne v rozsahu 3 týždenných vyučovacích hodín v 1. a 2. ročníku a minimálne v rozsahu 2 týždenných vyučovacích hodín v 3. a 4. ročníku.
- Predmety etická výchova/náboženská výchova sa vyučujú podľa záujmu žiakov v skupinách najviac 20 žiakov minimálne v rozsahu 1 týždennej vyučovacej hodiny v 1. ročníku. Žiaci sa môžu spájať do skupín z rôznych tried toho istého ročníka. Predmety nie sú klasifikované, na vysvedčení a v triednom výkaze žiaka sa uvedie „absolvoval/-a“.
- Predmety občianska náuka a dejepis sú klasifikované.
- Súčasťou vzdelávacej oblasti „Človek a príroda“ sú predmety ekológia, fyzika, chémia a biológia, ktoré sa vyučujú podľa ich účelu v danom odbore.
- Súčasťou vzdelávacej oblasti „Matematika a práca s informáciami“ sú predmety matematika a informatika, ktoré sa vyučujú podľa ich účelu v danom odbore.
- V predmete telesná a športová výchova možno vyučovať 1 hodinu týždenne aj v odpoludňajších hodinách a spájať ju do viachodinových celkov. Žiakom, ktorí sú oslobodení od účasti na telocvičnej aktivite na základe lekárskeho osvedčenia, sa vyznačí v triednom výkaze a na vysvedčení v príslušnom riadku na klasifikáciu „oslobodený /á“.
- Odborná prax prebieha v blokoch 2 týždne v druhom a treťom ročníku v prevádzkach mimo školy na základe uzavretia zmlúv.
- Praktická príprava sa realizuje podľa súčasne platnej legislatívy. Pre kvalitnú realizáciu vzdelávania je potrebné vytvárať podmienky pre osvojovanie požadovaných praktických zručností a činností formou cvičení (v laboratóriách, dielňach, odborných učebniach, cvičných firmách a pod.) a praxe. Na cvičeniach a praxi sa môžu žiaci deliť do skupín, najmä s ohľadom na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a na hygienické požiadavky podľa platných predpisov. Počet žiakov na jedného učiteľa sa riadi platnou legislatívou.
- Disponibilné hodiny sú prostriedkom na modifikáciu učebného plánu v školskom vzdelávacom programe a súčasne na vnútornú a vonkajšiu diferenciáciu štúdia na strednej škole. O ich využití rozhoduje vedenie školy na základe vlastnej koncepcie výchovy a vzdelávania. Disponibilné hodiny zohľadňujú záujmy žiakov, rodičov a potreby regiónu, ako aj personálne a priestorové podmienky školy. Disponibilné hodiny posilňujú profil žiakov, umožňujú dôkladnejšiu prípravu na maturitné skúšky a prijímacie konanie na ďalšie štúdium. Ďalej umožňujú efektívne využitie medzipredmetových vzťahov na vyššej úrovni. Možno ich využiť na posilnenie hodinovej dotácie základného učiva (povinných predmetov) alebo na zaradenie ďalšieho rozširujúceho učiva (voliteľných predmetov) v učebnom pláne. Disponibilné hodiny na všeobecné vzdelávanie sa nemôžu využiť na odborné vzdelávanie a naopak.
- Povinnou súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov študijných odborov stredných odborných škôl v SR je učivo „Ochrana života a zdravia“. Obsah učiva sa realizuje účelovými cvičeniami a samostatným kurzom na ochranu života a zdravia. Účelové cvičenia sa uskutočňujú v 1. a 2. ročníku vo vyučovacom čase v rozsahu 6 hodín v každom polroku školského roka raz priamo po triedach, výnimočne po ročníkoch. Samostatný kurz je organizovaný v 3. ročníku v trvaní 3 dní po 7 hodín výcviku v teréne mimo priestorov školy. Je súčasťou plánu práce školy. Lyžiarsky a snowbordový kurz sa realizuje skupinovou formou v 1. alebo 2. ročníku 5 až 7 dní.
- Účelové kurzy sa realizujú v rámci časovej rezervy v školskom roku alebo v rámci praxe, ak konkrétny kurz priamo súvisí s obsahom učiva predmetu prax.
- v jednotlivých vyučovacích predmetoch má vyučujúci možnosť upraviť obsah učiva až do výšky 30% zaradením nových poznatkov, vyplývajúcich z aktuálneho rozvoja vedy a techniky a z potreby prispôsobiť učivo aktuálnym potrebám odboru, trhu práce, regiónu alebo špecifickým potrebám školy. Zmeny v obsahu učiva navrhuje príslušná predmetová komisia.
- V predmete telesná výchova možno vyučovať 1 hodinu týždenne aj v odpoludňajších hodinách a spájať ju do viachodinových celkov. Žiakom, ktorí sú oslobodení od účasti na telocvičnej aktivite na základe lekárskeho osvedčenia, sa vyznačí v triednom výkaze a na vysvedčení v príslušnom riadku na klasifikáciu „oslobodený /á“.
- Vyučujúci sú povinní zohľadňovať otázky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a starostlivosti o životné prostredie.